Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Цена на трудот, 2012

четврток, 17 април 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, годишниот просек на издатоците на работодавецот по вработен
во Република Македонија, во 2012 година, изнесува 397 279 денари.
Месечниот просек на издатоците на работодавецот по вработен во Република Македонија, во 2012 година, изнесува
33 107 денари. Најголем месечен просек на издатоците на работодавецот по вработен во Република Македонија има во
секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација и изнесува 67 748 денари.
Во 2012 година, годишниот просек на издатоците на работодавецот по фактички одработен час во Република Македонија
изнесува 199 денари. Вкупниот годишен просек на фактички одработени часови по вработен во Република Македонија
изнесува 1 995 часови.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3 295 627

е-пошта:  daniela.avramoska@stat.gov.mk  elena.petreska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика