Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, јуни 2018

петок, 10 август 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2018, продажните цени на производителите на
индустриски производи, вкупно, останаа непроменети на месечно ниво, а се повисоки за 1.0 % на годишно ниво.
Во јуни 2018, во споредба со мај 2018, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се
повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 0.9 %, а се пониски во секторот Преработувачка индустрија
за 0.1 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0.8 %.
Во јуни 2018, во споредба со јуни 2017, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се
повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 3.8 % и во секторот Преработувачка индустрија за 1.0 %, а во
секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација се пониски за 3.1 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика