Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, октомври 2017

петок, 15 декември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2017, продажните цени на производителите
на индустриски производи, вкупно, се повисоки за 0.3% на месечно ниво, а за 3.4% на годишно ниво.
Во октомври 2017, во споредба со септември 2017, продажните цени на производителите на индустриски
производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 0.4%, а се повисоки во секторот
Преработувачка индустрија за 0.4% и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и
климатизација за 0.3%.
Во октомври 2017, во споредба со октомври 2016, продажните цени на производителите на индустриски
производи, вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 18.3%, во секторот Преработувачка
индустрија за 2.3% и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0.5%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика