Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, јануари 2016

вторник, 15 март 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2016, продажните цени на производителите
на индустриски производи, вкупно, се пониски за 0.9% на месечно ниво, а за 4.9% на годишно ниво.


Во јануари 2016, во споредба со декември 2015, продажните цени на производителите на индустриски
производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 1.8%, во секторот Преработувачка
индустрија за 0.9%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација се повисоки
за 0.1%.


Во јануари 2016, во споредба со јануари 2015, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 11.4% , во секторот Преработувачка индустрија
за 4.6%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 1.0%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 758

е-пошта:  elizabeta.trajkovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика