Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, октомври 2015

вторник, 15 декември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2015, продажните цени на производителите
на индустриски производи, вкупно, се пониски за 0.4% на месечно ниво, а за 5.5% на годишно ниво.


Во октомври 2015, во споредба со септември 2015, продажните цени на производителите на индустриски
производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 1.4%, во секторот Преработувачка
индустрија за 0.3%, a во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0.5%.


Во октомври 2015, во споредба со октомври 2014, продажните цени на производителите на индустриски
производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 8.9% , во секторот Преработувачка
индустрија за 5.5%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 2.7%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  elizabeta.trajkovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика