Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, август 2015

четврток, 15 октомври 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2015, продажните цени на производителите на
индустриски производи, вкупно, се пониски за 1.0% на месечно ниво, а за 4.2% на годишно ниво.
Во август 2015, во споредба со јули 2015, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 1.6%, во секторот Преработувачка индустрија
за 1.1%, a во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација се повисоки за 1.3%.
Во август 2015, во споредба со август 2014, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 1.9% и во секторот Преработувачка индустрија
за 4.7%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација се на исто ниво.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  elizabeta.trajkovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика