Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, мај 2015

среда, 15 јули 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2015, продажните цени на производителите на
индустриски производи, вкупно, се непроменети на месечно ниво, а се пониски за 3.8% на годишно ниво.


Во мај 2015, во споредба со април 2015, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 6.9%, а се пониски во секторот Преработувачка
индустрија за 0.4% и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 1.5%.


Во мај 2015, во споредба со мај 2014, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 0.6% и во секторот Снабдување со електрична
енергија, гас, пареа и климатизација за 1.0%, а се пониски во секторот Преработувачка индустрија за 4.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  elizabeta.trajkovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика