Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, јануари 2015

петок, 13 март 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2015, продажните цени на производителите
на индустриски производи, вкупно, се повисоки за 0.3% на месечно ниво, а се пониски за 2.3% на годишно
ниво.
Во јануари 2015, во споредба со декември 2014, продажните цени на производителите на индустриски
производи, вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 3.6%, во секторот Преработувачка
индустрија за 0.2%, а се пониски во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација
за 1.7%.
Во јануари 2015, во споредба со јануари 2014, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 14.8% и во секторот Снабдување со електрична
енергија, гас, пареа и климатизација за 5.8%, а се пониски во секторот Преработувачка индустрија за 4.2%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  elizabeta.trajkovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика