Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, август 2014

среда, 15 октомври 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2014, продажните цени на производителите на
индустриски производи, вкупно, се пониски за 0.6% на месечно ниво, а за 1.7% на годишно ниво.
Во август 2014, во споредба со јули 2014, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 0.8% и во секторот Снабдување со електрична
енергија, гас, пареа и климатизација за 2.6%, а се пониски во секторот Преработувачка индустрија за 1.0%.
Во август 2014, во споредба со август 2013, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 6.3% и во секторот Снабдување со електрична
енергија, гас, пареа и климатизација за 5.7%, а се пониски во секторот Преработувачка индустрија за 2.9%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  elizabeta.trajkovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика