Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јуни 2018 година
- претходни податоци


петок, 24 август 2018


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, јуни 2018 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2018 година, во Република Македонија, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 527 856 МWh електрична енергија, 4.123 мил. нм3 природен гас, 410 807 тони јаглен и 80 943 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 72.6 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 94.9 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика