Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, септември 2014 - претходни податоци -

вторник, 25 ноември 2014


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, септември 2014

 Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2014 година, во Република Македонија,
вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 579 405 МWh електрична енергија, 3.307 мил. nm3
природен гас, 482 522 тони јаглен и 75 363 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 66.5% во бруто-домашната
потрошувачка на електрична енергија, додека 96.4% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за
производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  goran.spasev@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика