Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, март 2024 година - претходни податоци

понеделник, 27 мај 2024


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, март 2024 година
Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2024 година, вкупната потрошувачка по видови
енергенти изнесува: 576 974 МWh електрична енергија, 22.692 мил. нм3 природен гас, 454 378 тони јаглен и 81 059
тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 79.0 % во бруто-домашната потрошувачка на
електрична енергија, додека 98.1 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична
енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика