Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јуни 2023 година - претходни податоци

петок, 25 август 2023


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, јуни 2023 година
 
Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2023 година, вкупната потрошувачка по видови
енергенти изнесува: 426 258 МWh електрична енергија, 23.528 мил. нм3 природен гас, 416 896 тони јаглен и 90 739
тони нафтени продукти.
 
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 100 % во бруто-домашната потрошувачка на
електрична енергија, додека 97.4 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична
енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика