Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, март 2023 година - претходни податоци

четврток, 25 мај 2023


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, март 2023 година
 
Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2023 година, вкупната потрошувачка по видови
енергенти изнесува: 629 636 МWh електрична енергија, 34.556 мил. нм3 природен гас, 446 502 тон јаглен и 104 814
тони нафтени продукти.
 
Бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија е целосно обезбедена од бруто-домашното производство на
електрична енергија, додека 99.7 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична
енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика