Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, декември 2022 година - претходни податоци -

петок, 24 февруари 2023


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, декември 2022 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2022 година, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 655 903 МWh електрична енергија, 32.744 мил. нм3 природен гас, 458 704 тони јаглен и 119 467 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 97.7 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 99.9 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика