Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, февруари 2021 година - претходни податоци -

понеделник, 26 април 2021


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, февруари 2021 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2021 година, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 736 151 МWh електрична енергија, 42.246 мил. нм3 природен гас, 313 117 тони јаглен и 75 828 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 67.6 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 96.1 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика