Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Структура на заработувачката на вработените, 2010 година

четврток, 31 мај 2012


Државниот завод за статистика за првпат ја спроведе Анкетата за структурата на заработувачката, 2010 со цел
да се соберат податоци за вработеноста и структурата на платите во земјата.
Истражувањето овозможува да се увидат врските помеѓу платите кои им се исплатени на вработените, нивните
индивидуални белези (пол, возраст, занимање, времетраење на вработувањето, ниво на образование и сл.)
и карактеристиките на деловниот субјект каде што лицата се вработени (економска активност, големина на
деловниот субјект и региони).
Просечната бруто-годишна заработувачка за 2010 година изнесува 360 210 денари, а просечната бруто-месечна
заработувачка за октомври 2010 година изнесува 30 558 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  elena.petreska@stat.gov.mk  jane.mirceski@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика