Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Структура на заработувачката на вработените, 2014 година

среда, 23 декември 2015


Државниот завод за статистика по вторпат ја спроведе Анкетата за структурата на заработувачката, 2014, со цел
да се соберат податоци за вработеноста и структурата на платите во земјата.
Истражувањето овозможува да се увидат врските помеѓу платите кои им се исплатени на вработените, нивните
индивидуални белези (пол, возраст, занимање, времетраење на вработувањето, ниво на образование и сл.)
и карактеристиките на деловниот субјект каде што лицата се вработени (економска активност, големина на
деловниот субјект и региони).
Просечната бруто-годишна заработувачка за 2014 година изнесува 397 739 денари, а просечната бруто-месечна
заработувачка за октомври 2014 изнесува 31 590 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 707

е-пошта:  ivana.naskova@stat.gov.mk  jane.mirceski@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика