Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на прометот во индустријата, јануари 2013 година

петок, 15 март 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во јануари 2013
година, во однос на јануари 2012 година, изнесува 102.6.


Индексот на прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во јануари 2013, во однос на јануари
2012 година, бележи опаѓање од 3.4%, а индексот на прометот остварен на странски пазари бележи пораст од
5.2%.


Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во јануари 2013
година, во однос на јануари 2012 година, бележи пораст од 74.9%, а во секторот Преработувачка индустрија
бележи опаѓање од 0.2%.


Според главните индустриски групи, прометот во јануари 2013 година, во однос на јануари 2012 година,
бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 14.5% и Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 13.9%, додека опаѓање бележи кај Енергија за 26.2%, Капитални производи за 10.8% и Tрајни
производи за широка потрошувачка за 19.1%.


Индексот на прометот во индустријата во јануари 2013 година, во однос на декември 2012 година, изнесува
107.7.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 749

е-пошта:  goran.stojkovic@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика