Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на прометот во индустријата, јуни 2012 година

среда, 15 август 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во јуни 2012
година, во однос на јуни 2011 година, изнесува 77.3.


Индексот на прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во јуни 2012, во однос на јуни 2011 година,
бележи опаѓање од 34.4%, а индексот на прометот остварен на странските пазари бележи опаѓање од 13.6%.


Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во јуни 2012 година, во
однос на јуни 2011 година, бележи пораст од 2.3%, а во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање
од 24.0%.


Според главните индустриски групи, прометот во јуни 2012 година, во однос на јуни 2011 година, бележи
опаѓање кај Енергија за 96.5%, Интермедијарни производи, освен енергија за 5.8%, Капитални производи за
8.2% и Tрајни производи за широка потрошувачка за 20.8%, додека пораст бележи кај Нетрајни производи за
широка потрошувачка за 4.0%.


Индексот на прометот во индустријата во јуни 2012 година, во однос на мај 2012 година, изнесува 90.3, додека
во периодот јануари-јуни 2012 година, во однос на периодот јануари-јуни 2011 година, изнесува 92.5.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 749

е-пошта:  goran.stojkovic@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика