Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на прометот во индустријата, април 2012 година

петок, 15 јуни 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во април 2012
година, во однос на април 2011 година, изнесува 87.6.
Индексот на прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во април 2012, во однос на април 2011
година, бележи опаѓање од 11.8%, а индексот на прометот остварен на странските пазари бележи опаѓање од
12.8%.
Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во април 2012 година,
во однос на април 2011 година, бележи опаѓање од 7.9%, а во секторот Преработувачка индустрија бележи
опаѓање од 12.6%.
Според главните индустриски групи, прометот во април 2012 година, во однос на април 2011 година, бележи
опаѓање кај Енергија за 16.4%, Интермедијарни производи, освен енергија за 11.2%, Капитални производи
за 16.6%, Tрајни производи за широка потрошувачка за 1.2% и Нетрајни производи за широка потрошувачка
за 8.4%.
Индексот на прометот во индустријата во април 2012 година, во однос на март 2012 година, изнесува 93.1,
додека во периодот јануари-април 2012 година, во однос на периодот јануари-април 2011 година, изнесува
100.1.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 749

е-пошта:  goran.stojkovic@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика