Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на прометот во индустријата, март 2012 година

вторник, 15 мај 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во март 2012 година, во однос на март 2011 година, изнесува 107.0.


Индексот на прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во март 2012, во однос на март 2011 година, бележи пораст од 3.6%, а индексот на прометот остварен на странските пазари бележи пораст од 9.5%.


Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во март 2012 година, во однос на март 2011 година, бележи опаѓање од 6.6%, а во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 7.8%.


Според главните индустриски групи, прометот во март 2012 година, во однос на март 2011 година, бележи пораст кај Енергија за 9.1%, Интермедијарни производи, освен енергија за 1.8%, Капитални производи за 8.5%, Tрајни производи за широка потрошувачка за 25.7% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 11.6%.


Индексот на прометот во индустријата во март 2012 година, во однос на февруари 2012 година, изнесува 116.4, додека во периодот јануари-март 2012 година, во однос на периодот јануари-март 2011 година, изнесува 105.2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 749

е-пошта:  goran.stojkovic@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика