Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, февруари 2012 година

среда, 18 април 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во февруари 2012
година, во однос на февруари 2011 година, изнесува 101.6.
Индексот на прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во февруари 2012, во однос на февруари
2011 година, бележи опаѓање од 3.9%, а индексот на прометот остварен на странските пазари бележи пораст
од 5.5%.
Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во февруари 2012
година, во однос на февруари 2011 година, бележи опаѓање од 13.2%, а во секторот Преработувачка индустрија
бележи пораст од 2.4%.
Според главните индустриски групи, прометот во февруари 2012 година, во однос на февруари 2011 година,
бележи пораст кај Енергија за 13.6%, Tрајни производи за широка потрошувачка за 5.5% и Нетрајни производи
за широка потрошувачка за 17.0%, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за
14.2% и Капитални производи за 3.4%.
Индексот на прометот во индустријата во февруари 2012 година, во однос на јануари 2012 година, изнесува
99.2, додека во периодот јануари-февруари 2012 година, во однос на периодот јануари-февруари 2011
година, изнесува 104.2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 749

е-пошта:  goran.stojkovic@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика