Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на прометот во индустријата, ноември 2011 година

вторник, 17 јануари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во
ноември 2011 година, во однос на ноември 2010 година, изнесува 133.6.
Индексот на прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во ноември 2011 година,
во однос на ноември 2010 година, бележи пораст од 33.1%, а индексот на прометот остварен на
странските пазари бележи пораст од 33.9%.
Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во
ноември 2011 година, во однос на ноември 2010 година, бележи опаѓање од 12.0%, а во секторот
Преработувачка индустрија бележи пораст од 36.2%.
Според главните индустриски групи, прометот во ноември 2011 година, во однос на ноември 2010
година, бележи пораст кај Енергија за 61.4 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 12.6 %,
Капитални производи за 174.5%, Tрајни производи за широка потрошувачка за 82.4 % и Нетрајни
производи за широка потрошувачка за 10.7%.
Индексот на прометот во индустријата во ноември 2011 година, во однос на октомври 2011 година,
изнесува 111.4, додека во периодот јануари-ноември 2011 година, во однос на периодот јануари-
ноември 2010 година, изнесува 125.5.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 749

е-пошта:  goran.stojkovic@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика