Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, октомври 2011 година

четврток, 15 декември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во октомври 2011 година, во однос на октомври 2010, изнесува 120.3.
Индексот на прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во октомври 2011 година, во однос на октомври 2010 година, бележи пораст од 10.4%, а индексот на прометот остварен на странските пазари бележи пораст од 28.2%.
Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2011 година, во однос на октомври 2010 година, бележи пораст од 0.1%, а во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 21.5%.
Според главните индустриски групи, прометот во октомври 2011 година, во однос на октомври 2010 година, бележи пораст кај Енергија за 15.6%, Капитални производи за 168.8%, Трајнипроизводи за широка потрошувачка за 70.2% и Нетрајни производи за широка потрошувачказа 18.6%, а опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 1.6%.
Индексот на прометот во индустријата во октомври 2011 година, во однос на септември 2011 година, изнесува 90.3, додека во периодот јануари-октомври 2011, во однос на периодот јануариоктомври 2010, индексот на прометот во индустријата изнесува 124.6.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 749

е-пошта:  goran.stojkovic@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика