Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, август 2011 година

вторник, 18 октомври 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во август 2011 година, во однос на август 2010, изнесува 114.7.
 
Индексот на прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во август 2011 година, во однос на август 2010 година, бележи пораст од 5.6%, а индексот на прометот остварен на странските пазари бележи пораст од 22.5%.
 
Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во август 2011 година, во однос на август 2010 година, бележи опаѓање од 6.9%, а во секторот Преработувачка индустријабележи пораст од 15.9%.
 
Според главните индустриски групи, прометот во август 2011 година, во однос на август 2010 година, бележи пораст кај Енергија за 41.5%, Интермедијарни производи, освен енергија за 2.0%, Капитални производиза 125.5% и Трајни производи за широка потрошувачка за 80.3%, додека опаѓање бележи кај Нетрајнипроизводи за широка потрошувачка за 5.8%.
 
Индексот на прометот во индустријата во август 2011 година, во однос на јули 2011 година, изнесува 93.7, додека во периодот јануари-август 2011, во однос на периодот јануари-август 2010, индексот на прометот во индустријата изнесува 125.4.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 749

е-пошта:  goran.stojkovic@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика