Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, јуни 2019

четврток, 15 август 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во јуни 2019 година, во однос на јуни 2018 година, изнесува 95.3.

Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во јуни 2019 година, во однос на јуни 2018 година, бележи опаѓање кај Интермедијарни производи, освен енергија за 5.3 %, Капитални производи за 5.0 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 9.6 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 3.4 %.

Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во јуни 2019 година, во однос на мај 2019 година, изнесува 92.5, додека во периодот јануари – јуни 2019 година, во однос на периодот јануари – јуни 2018 година, изнесува 109.5.


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во јуни 2019 година, во однос на јуни 2018 година, изнесува 96.8.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во јуни 2019 година, во однос на јуни 2018 година, бележи опаѓaње кај Интермедијарни производи, освен енергија за 4.9 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 6.2 %, додека пораст бележи кај Капитални производи за 53.2 % и Tрајни производи за широка потрошувачка за 1.4 %.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во јуни 2019 година, во однос на мај 2019 година, изнесува 96.1, додека во периодот јануари – јуни 2019 година, во однос на периодот јануари – јуни 2018 година, изнесува 100.3.


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во јуни 2019 година, во однос на јуни 2018 година, изнесува 94.7.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во јуни 2019 година, во однос на јуни 2018 година, бележи опаѓање кај Интермедијарни производи, освен енергија за 5.6 %, Капитални производи за 5.7 %,  Tрајни производи за широка потрошувачка за 21.1 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.6 %.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во јуни 2019 година, во однос на мај 2019 година, изнесува 91.2, додека во периодот јануари – јуни 2019 година, во однос на периодот јануари – јуни 2018 година, изнесува 112.6.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика