Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, август 2018 година

петок, 12 октомври 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во август 2018
година, во однос на август 2017 година, изнесува 110.1.
Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во август 2018 година, во однос на август 2017
година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 7.8 %, Капитални производи за 23.6 % и
Tрајни производи за широка потрошувачка за 21.8 %, додека опаѓање бележи кај Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 2.3 %.
Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во август 2018 година, во однос на јули 2018 година, изнесува 97.1,
додека во периодот јануари – август 2018 година, во однос на периодот јануари – август 2017 година, изнесува 112.1.
Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во
август 2018 година, во однос на август 2017 година, изнесува 101.6.
Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во август 2018 година, во однос
на август 2017 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 0.7 %, Tрајни производи за
широка потрошувачка за 18.8 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.9 %, додека опаѓање бележи
кај Капитални производи за 10.4 %.
Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во август 2018 година, во однос на јули 2018 година,
изнесува 100.2, додека во периодот јануари – август 2018 година, во однос на периодот јануари – август 2017 година,
изнесува 101.2.
Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на странските пазари,
во август 2018 година, во однос на август 2017 година, изнесува 112.1.
Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во август 2018 година, во однос
на август 2017 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 8.4 %, Капитални производи
за 24.2 % и Tрајни производи за широка потрошувачка за 24.1 %, додека опаѓање бележи кај Нетрајни производи за
широка потрошувачка за 8.2 %.
Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во август 2018 година, во однос на јули 2018 година,
изнесува 96.3, додека во периодот јануари – август 2018 година, во однос на периодот јануари – август 2017 година,
изнесува 115.0.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика