Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, ноември 2017

четврток, 18 јануари 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во ноември 2017 година,
во однос на ноември 2016 година, изнесува 102.6.


Прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во ноември 2017, во однос на ноември 2016 година, бележи
опаѓање од 7.2%, а прометот остварен на странски пазари бележи пораст од 4.9%.

 
Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во ноември 2017 година,
во однос на ноември 2016 година, бележи пораст од 5.4%, а во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст
од 2.6%.


Според главните индустриски групи, прометот во ноември 2017 година, во однос на ноември 2016 година, бележи
пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 4.0% и Капитални производи за 4.6%, додека опаѓање
бележи кај Tрајни производи за широка потрошувачка за 1.2% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за
2.5%.


Индексот на прометот во индустријата во ноември 2017 година, во однос на октомври 2017 година, изнесува 100.0,
додека во периодот јануари-ноември 2017 година, во однос на периодот јануари-ноември 2016 година, изнесува
106.3.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 741

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика