Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, јули 2017

петок, 15 септември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во јули 2017
година, во однос на јули 2016 година, изнесува 97.5.


Прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во јули 2017, во однос на јули 2016 година, бележи
опаѓање од 3.0%, а прометот остварен на странски пазари бележи опаѓање од 2.4%.


Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење камен во јули 2017 година,
во однос на јули 2016 година, бележи опаѓање од 11.2%, а во секторот Преработувачка индустрија бележи
опаѓање од 2.2%.


Според главните индустриски групи, прометот во јули 2017 година, во однос на јули 2016 година, бележи опаѓање
кај Капитални производи за 0.7% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 11.3%, додека пораст
бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 3.6% и Tрајни производи за широка потрошувачка
за 6.4%.


Индексот на прометот во индустријата во јули 2017 година, во однос на јуни 2017 година, изнесува 90.9, додека
во периодот јануари-јули 2017 година, во однос на периодот јануари-јули 2016 година, изнесува 107.4.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика