Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, јуни 2017 година

петок, 11 август 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во јуни 2017
година, во однос на јуни 2016 година, изнесува 109.3.
Прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во јуни 2017, во однос на јуни 2016 година, бележи
опаѓање од 4.6%, а прометот остварен на странски пазари бележи пораст од 13.0%.
Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во јуни 2017 година,
во однос на јуни 2016 година, бележи пораст од 1.2%, а во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст
од 9.6%.
Според главните индустриски групи, прометот во јуни 2017 година, во однос на јуни 2016 година, бележи пораст
кај Интермедијарни производи, освен енергија за 12.8%, Капитални производи за 9.3% и Нетрајни производи
за широка потрошувачка за 5.7%, додека опаѓање бележи кај Tрајни производи за широка потрошувачка за
7.2%.
Индексот на прометот во индустријата во јуни 2017 година, во однос на мај 2017 година, изнесува 97.3, додека
во периодот јануари-јуни 2017 година, во однос на периодот јануари-јуни 2016 година, изнесува 109.1.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика