Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, февруари 2016

петок, 15 април 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во февруари 2016
година, во однос на февруари 2015 година, изнесува 114.9.
Индексот на прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во февруари 2016, во однос на февруари
2015 година, бележи пораст од 9.5%, а индексот на прометот остварен на странски пазари бележи пораст од
16.2%.
Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во февруари 2016
година, во однос на февруари 2015 година, бележи опаѓање од 5.0%, а во секторот Преработувачка индустрија
бележи пораст од 15.7%.
Според главните индустриски групи, прометот во февруари 2016 година, во однос на февруари 2015 година,
бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 7.3%, Капитални производи за 32.6%, Tрајни
производи за широка потрошувачка за 13.5% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.3%, додека
опаѓање бележи кај Енергија за 13.9%.
Индексот на прометот во индустријата во февруари 2016 година, во однос на јануари 2016 година, изнесува
109.8, додека во периодот јануари-февруари 2016 година, во однос на периодот јануари-февруари 2015 година,
изнесува 111.0.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 749

е-пошта:  goran.stojkovic@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика