Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на прометот во индустријата, јануари 2016

среда, 16 март 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во јануари 2016
година, во однос на јануари 2015 година, изнесува 106.9.


Прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во јануари 2016 година, во однос на јануари 2015
година, бележи опаѓање од 1.1%, а прометот остварен на странски пазари бележи пораст од 8.6%.


Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во јануари 2016
година, во однос на јануари 2015 година, бележи опаѓање од 25.0%, а во секторот Преработувачка индустрија
бележи пораст од 8.4%.


Според главните индустриски групи, прометот во јануари 2016 година, во однос на јануари 2015 година, бележи
пораст кај Капитални производи за 30.4% и Tрајни производи за широка потрошувачка за 4.4%, додека опаѓање
бележи кај Енергија за 53.5%, Интермедијарни производи, освен енергија за 10.5% и Нетрајни производи за
широка потрошувачка за 4.6%.


Индексот на прометот во индустријата во јануари 2016 година, во однос на декември 2015 година, изнесува
97.8.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 749

е-пошта:  goran.stojkovic@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика