Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, мај 2015

среда, 15 јули 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во мај 2015 година,
во однос на мај 2014 година, изнесува 107.2.


Индексот на прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во мај 2015, во однос на мај 2014 година,
бележи опаѓање од 1.0%, а индексот на прометот остварен на странски пазари бележи пораст од 9.8%.
Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во мај 2015 година, во
однос на мај 2014 година, бележи пораст од 13.1%, а во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од
7.0%.


Според главните индустриски групи, прометот во мај 2015 година, во однос на мај 2014 година, бележи пораст
кај Енергија за 309.7%, Интермедијарни производи, освен енергија за 19.7%, Капитални производи за 4.4% и
Tрајни производи за широка потрошувачка за 2.1%, додека опаѓање бележи кај Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 2.9%.


Индексот на прометот во индустријата во мај 2015 година, во однос на април 2015 година, изнесува 102.3, додека
во периодот јануари-мај 2015 година, во однос на периодот јануари-мај 2014 година, изнесува 108.3.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 749

е-пошта:  goran.stojkovic@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика