Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на прометот во индустријата, јули 2014

понеделник, 15 септември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во јули 2014
година, во однос на јули 2013 година, изнесува 112.2.
Индексот на прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во јули 2014, во однос на јули 2013 година,
бележи опаѓање од 14.4%, а индексот на прометот остварен на странски пазари бележи пораст од 24.0%.
Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во јули 2014 година,
во однос на јули 2013 година, бележи опаѓање од 3.1%, а во секторот Преработувачка индустрија бележи
пораст од 13.0%.
Според главните индустриски групи, прометот во јули 2014 година, во однос на јули 2013 година, бележи пораст
кај Интермедијарни производи, освен енергија за 5.0%, Капитални производи за 30.9% и Нетрајни производи
за широка потрошувачка за 10.4%, додека опаѓање бележи кај Енергија за 98.1% и Tрајни производи за широка
потрошувачка за 14.0%.
Индексот на прометот во индустријата во јули 2014 година, во однос на јуни 2014 година, изнесува 96.8, додека
во периодот јануари-јули 2014 година, во однос на периодот јануари-јули 2013 година, изнесува 112.3.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 749

е-пошта:  goran.stojkovic@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика