Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, март 2024 година

среда, 15 мај 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во март 2024
година, во однос на март 2023 година, изнесува 90.0.
Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во март 2024 година, во однос на март 2023
година, бележи опаѓање кај Интермедијарни производи, освен енергија за 9.2 %, Капитални производи за 12.7 %,
Tрајни производи за широка потрошувачка за 8.6 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 5.3 %.
Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во март 2024 година, во однос на февруари 2024 година, изнесува
105.9, додека во периодот јануари – март 2024 година, во однос на периодот јануари – март 2023 година, изнесува
90.9.
Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во март 2024 година, во однос на март 2023 година,
изнесува 96.6.
Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во март 2024 година, во однос
на март 2023 година, бележи опаѓање кај Интермедијарни производи, освен енергија за 2.9 %, Tрајни производи за
широка потрошувачка за 18.3 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 5.2 %, додека пораст бележи кај
Капитални производи за 19.2 %.
Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во март 2024 година, во однос на февруари 2024 година,
изнесува 109.6, додека во периодот јануари – март 2024 година, во однос на периодот јануари – март 2023 година,
изнесува 99.6.
Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во март 2024 година, во однос на март 2023 година,
изнесува 88.5.
Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во март 2024 година, во однос на
март 2023 година, бележи опаѓање кај Интермедијарни производи, освен енергија за 10.5 %, Капитални производи
за 13.7 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 5.0 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за
5.4 %.
Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во март 2024 година, во однос на февруари 2024 година,
изнесува 105.1, додека во периодот јануари – март 2024 година, во однос на периодот јануари – март 2023 година,
изнесува 88.4.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика