Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, јуни 2014

петок, 15 август 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во јуни 2014
година, во однос на јуни 2013 година, изнесува 121.9.
Индексот на прометот во индустријата, остварен на домашниот пазар, во јуни 2014, во однос на јуни 2013 година,
бележи опаѓање од 6.8%, а индексот на прометот остварен на странски пазари бележи пораст од 34.4%.
Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во јуни 2014 година,
во однос на јуни 2013 година, бележи опаѓање од 11.6%, а во секторот Преработувачка индустрија бележи
пораст од 23.7%.
Според главните индустриски групи, прометот во јуни 2014 година, во однос на јуни 2013 година, бележи пораст
кај Интермедијарни производи, освен енергија за 0.7%, Капитални производи за 94.0% и Нетрајни производи
за широка потрошувачка за 5.2%, додека опаѓање бележи кај Енергија за 86.1% и Tрајни производи за широка
потрошувачка за 15.8%.
Индексот на прометот во индустријата во јуни 2014 година, во однос на мај 2014 година, изнесува 106.4, додека
во периодот јануари-јуни 2014 година, во однос на периодот јануари-јуни 2013 година, изнесува 112.3.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 749

е-пошта:  goran.stojkovic@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика