Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, ноември 2023 година

среда, 17 јануари 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во ноември
2023 година, во однос на ноември 2022 година, изнесува 95.1.
Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во ноември 2023 година, во однос на ноември
2022 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 0.6 % и Нетрајни производи за
широка потрошувачка за 6.1 %, додека опаѓање бележи кај Капитални производи за 14.2 % и Tрајни производи за
широка потрошувачка за 7.5 %.
Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во ноември 2023 година, во однос на октомври 2023 година, изнесува
100.9, додека во периодот јануари – ноември 2023 година, во однос на периодот јануари – ноември 2022 година,
изнесува 102.2.
Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во ноември 2023 година, во однос на ноември 2022
година, изнесува 101.6.
Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во ноември 2023 година, во
однос на ноември 2022 година, бележи пораст кај Капитални производи за 42.1 %, Tрајни производи за широка
потрошувачка за 1.9 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 7.0 %, додека опаѓање бележи кај
Интермедијарни производи, освен енергија за 8.9 %.
Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во ноември 2023 година, во однос на октомври 2023
година, изнесува 98.2, додека во периодот јануари – ноември 2023 година, во однос на периодот јануари – ноември
2022 година, изнесува 102.1.
Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во ноември 2023 година, во однос на ноември 2022
година, изнесува 93.1.
Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во ноември 2023 година, во
однос на ноември 2022 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 2.9 % и Нетрајни
производи за широка потрошувачка за 7.0 %, додека опаѓање бележи кај Капитални производи за 15.1 % и Tрајни
производи за широка потрошувачка за 4.8 %.
Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во ноември 2023 година, во однос на октомври 2023
година, изнесува 101.2, додека во периодот јануари – ноември 2023 година, во однос на периодот јануари – ноември
2022 година, изнесува 102.2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика