Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, јули 2023 година

петок, 15 септември 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во јули 2023 година, во однос на јули 2022 година, изнесува 104.1.

Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во јули 2023 година, во однос на јули 2022 година, бележи пораст кај Капитални производи за 0.6 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 15.3 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 1.0 % и Tрајни производи за широка потрошувачка за 8.0 %.

Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во јули 2023 година, во однос на јуни 2023 година, изнесува 90.2, додека во периодот јануари – јули 2023 година, во однос на периодот јануари – јули 2022 година, изнесува 104.8.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во јули 2023 година, во однос на јули 2022 година, изнесува 107.1.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во јули 2023 година, во однос на јули 2022 година, бележи пораст кај Tрајни производи за широка потрошувачка за 12.6 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 15.1 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 1.8 % и Капитални производи за 16.5 %.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во јули 2023 година, во однос на јуни 2023 година, изнесува 103.9, додека во периодот јануари – јули 2023 година, во однос на периодот јануари – јули 2022 година, изнесува 102.4.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во јули 2023 година, во однос на јули 2022 година, изнесува 102.9.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во јули 2023 година, во однос на јули 2022 година, бележи пораст кај Капитални производи за 1.1 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 14.1 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 0.4 % и Tрајни производи за широка потрошувачка за 28.3 %.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во јули 2023 година, во однос на јуни 2023 година, изнесува 85.6, додека во периодот јануари – јули 2023 година, во однос на периодот јануари – јули 2022 година, изнесува 105.5.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика