Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, март 2023 година

петок, 12 мај 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во март 2023 година, во однос на март 2022 година, изнесува 107.9.

Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во март 2023 година, во однос на март 2022 година, бележи пораст кај Капитални производи за 30.5 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 5.8 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 15.3 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 18.7 %.

Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во март 2023 година, во однос на февруари 2023 година, изнесува 110.9, додека во периодот јануари – март 2023 година, во однос на периодот јануари – март 2022 година, изнесува 108.1.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во март 2023 година, во однос на март 2022 година, изнесува 100.6.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во март 2023 година, во однос на март 2022 година, бележи пораст кај Капитални производи за 14.2 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 2.1 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 10.7 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 10.4 %.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во март 2023 година, во однос на февруари 2023 година, изнесува 120.3, додека во периодот јануари – март 2023 година, во однос на периодот јануари – март 2022 година, изнесува 105.2.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во март 2023 година, во однос на март 2022 година, изнесува 110.3.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во март 2023 година, во однос на март 2022 година, бележи пораст кај Капитални производи за 31.2 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 5.7 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 18.1 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 22.6 %.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во март 2023 година, во однос на февруари 2023 година, изнесува 108.8, додека во периодот јануари – март 2023 година, во однос на периодот јануари – март 2022 година, изнесува 108.9.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика