Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, јули 2022 година

четврток, 15 септември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во јули 2022 година, во однос на јули 2021 година, изнесува 110.0.

Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во јули 2022 година, во однос на јули 2021 година, бележи пораст кај Капитални производи за 39.2 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 6.3 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 9.9 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 12.1 %.

Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во јули 2022 година, во однос на јуни 2022 година, изнесува 86.4, додека во периодот јануари – јули 2022 година, во однос на периодот јануари – јули 2021 година, изнесува 116.4. Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во јули 2022 година, во однос на јули 2021 година, изнесува 103.4.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во јули 2022 година, во однос на јули 2021 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 8.7 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 3.1 %, додека опаѓање бележи кај Капитални производи за 26.0 % и Tрајни производи за широка потрошувачка за 7.5 %.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во јули 2022 година, во однос на јуни 2022 година, изнесува 99.0, додека во периодот јануари – јули 2022 година, во однос на периодот јануари – јули 2021 година, изнесува 113.0.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во јули 2022 година, во однос на јули 2021 година, изнесува 112.2.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во јули 2022 година, во однос на јули 2021 година, бележи пораст кај Капитални производи за 40.7 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 0.2 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 15.3 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 19.6 %.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во јули 2022 година, во однос на јуни 2022 година, изнесува 82.5, додека во периодот јануари – јули 2022 година, во однос на периодот јануари – јули 2021 година, изнесува 117.0.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика