Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, септември 2021 година

петок, 12 ноември 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во септември 2021 година, во однос на септември 2020 година, изнесува 102.8.

Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во септември 2021 година, во однос на септември 2020 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 25.6 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 24.2 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 13.1 %, додека опаѓање бележи кај Капитални производи за 19.1 %.

Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во септември 2021 година, во однос на август 2021 година, изнесува 113.5, додека во периодот јануари – септември 2021 година, во однос на периодот јануари – септември 2020 година, изнесува 118.6.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во септември 2021 година, во однос на септември 2020 година, изнесува 109.7.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во септември 2021 година, во однос на септември 2020 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 10.9 %, Капитални производи за 63.9 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 2.4 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 5.4 %.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во септември 2021 година, во однос на август 2021 година, изнесува 105.6, додека во периодот јануари – септември 2021 година, во однос на периодот јануари – септември 2020 година, изнесува 106.3.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во септември 2021 година, во однос на септември 2020 година, изнесува 100.2.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во септември 2021 година, во однос на септември 2020 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 31.5 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 31.3 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 19.9 %, додека опаѓање бележи кај Капитални производи за 20.0 %.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во септември 2021 година, во однос на август 2021 година, изнесува 116.0, додека во периодот јануари – септември 2021 година, во однос на периодот јануари – септември 2020 година, изнесува 121.4.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика