Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, јуни 2021 година

петок, 13 август 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во јуни 2021 година, во однос на јуни 2020 година, изнесува 117.9.

Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во јуни 2021 година, во однос на јуни 2020 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 31.1 %, Капитални производи за 15.7 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 35.8 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 5.4 %.

Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во јуни 2021 година, во однос на мај 2021 година, изнесува 102.8, додека во периодот јануари – јуни 2021 година, во однос на периодот јануари – јуни 2020 година, изнесува 126.2.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во јуни 2021 година, во однос на јуни 2020 година, изнесува 108.5.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во јуни 2021 година, во однос на јуни 2020 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 2.4 %, Капитални производи за 38.2 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 33.7 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 9.6 %.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во јуни 2021 година, во однос на мај 2021 година, изнесува 114.5, додека во периодот јануари – јуни 2021 година, во однос на периодот јануари – јуни 2020 година, изнесува 104.7.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во јуни 2021 година, во однос на јуни 2020 година, изнесува 119.7.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во јуни 2021 година, во однос на јуни 2020 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 42.8 %, Капитални производи за 15.5 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 28.0 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.4 %.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во јуни 2021 година, во однос на мај 2021 година, изнесува 99.9, додека во периодот јануари – јуни 2021 година, во однос на периодот јануари – јуни 2020 година, изнесува 132.1.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика