Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, јануари 2021 година

петок, 12 март 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во јануари 2021 година, во однос на јануари 2020 година, изнесува 95.6.

Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во јануари 2021 година, во однос на јануари

2020 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 9.3 %, додека опаѓање бележи кај Капитални производи за 9.6 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 7.8 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 7.8 %.

Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во јануари 2021 година, во однос на декември 2020 година, изнесува 101.7.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во јануари 2021 година, во однос на јануари 2020 година, изнесува 94.8.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во јануари 2021 година, во однос на јануари 2020 година, бележи пораст кај Капитални производи за 39.3 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 7.5 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 10.4 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 6.6 %.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во јануари 2021 година, во однос на декември 2020 година, изнесува 63.7.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во јануари 2021 година, во однос на јануари 2020 година, изнесува 95.3.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во јануари 2021 година, во однос на јануари 2020 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 12.3 %, додека опаѓање бележи кај Капитални производи за 9.7 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 7.2 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 9.4 %.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во јануари 2021 година, во однос на декември 2020 година, изнесува 115.3.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика