Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, ноември 2020 година

петок, 15 јануари 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во ноември 2020 година, во однос на ноември 2019 година, изнесува 97.4.

Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во ноември 2020 година, во однос на ноември 2019 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 2.5 % и Капитални производи за 1.6 %, додека опаѓање бележи кај Tрајни производи за широка потрошувачка за 19.1 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 12.9 %.

Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во ноември 2020 година, во однос на октомври 2020 година, изнесува 94.7, додека во периодот јануари – ноември 2020 година, во однос на периодот јануари – ноември 2019 година, изнесува 90.9.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар во ноември 2020 година, во однос на ноември 2019 година, изнесува 93.1.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во ноември 2020 година, во однос на ноември 2019 година, бележи пораст кај Капитални производи за 19.5 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 5.0 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 24.0 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 8.6 %.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар во ноември 2020 година, во однос на октомври 2020 година, изнесува 95.9, додека во периодот јануари – ноември 2020 година, во однос на периодот јануари – ноември 2019 година, изнесува 96.2.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари во ноември 2020 година, во однос на ноември 2019 година, изнесува 98.6.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во ноември 2020 година, во однос на ноември 2019 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 6.4 % и Капитални производи за 1.6 %, додека опаѓање бележи кај Tрајни производи за широка потрошувачка за 21.6 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 17.7 %.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари во ноември 2020 година, во однос на октомври 2020 година, изнесува 94.1, додека во периодот јануари – ноември 2020 година, во однос на периодот јануари – ноември 2019 година, изнесува 89.6.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика