Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, август 2020 година

четврток, 15 октомври 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во август 2020 година во однос на август 2019 година, изнесува 104.9.

Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата, во август 2020 година во однос на август 2019 година, бележи пораст кај Капитални производи за 16.7 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за
 2.9 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 4.8 % и Tрајни производи за широка потрошувачка за 14.2 %.

Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во август 2020 година во однос на јули 2020 година, изнесува 97.5, додека во периодот јануари ‒ август 2020 година, во однос на периодот јануари ‒ август 2019 година, изнесува 86.3.

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во август 2020 година во однос на август 2019 година, изнесува 96.8.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар, во август 2020 година во однос на август 2019 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 14.2 %, додека опаѓање бележи кај Капитални производи за 25.4 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 8.5 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 11.1 %.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во август 2020 година, во однос на јули 2020 година, изнесува 86.2, додека во периодот јануари ‒ август 2020 година, во однос на периодот јануари ‒ август 2019 година, изнесува 96.8.

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во август 2020 година во однос на август 2019 година, изнесува 109.0.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари, во август 2020 година во однос на август 2019 година, бележи пораст кај Капитални производи за 17.9 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 16.8 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 9.3 % и Tрајни производи за широка потрошувачка за 16.2 %.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во август 2020 година во однос на јули 2020 година, изнесува 100.8, додека во периодот јануари ‒ август 2020 година, во однос на периодот јануари ‒ август 2019 година, изнесува 83.5.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика