Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на прометот во индустријата, мај 2020 година

вторник, 14 јули 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во мај 2020 година, во однос на мај 2019 година, изнесува 63.4.

Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во мај 2020 година, во однос на мај 2019 година, бележи опаѓање кај Интермедијарни производи, освен енергија за 20.6 %, Капитални производи за 57.0%, Tрајни производи за широка потрошувачка за 35.1 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 19.8 %.

Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во мај 2020 година, во однос на април 2020 година, изнесува 134.7, додека во периодот јануари - мај 2020 година, во однос на периодот јануари - мај 2019 година, изнесува 80.2.

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во мај 2020 година, во однос на мај 2019 година, изнесува 86.4.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во мај 2020 година, во однос на мај 2019 година, бележи опаѓање кај Интермедијарни производи, освен енергија за 4.8 %, Капитални производи за 16.0 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 34.2 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 18.1 %.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во мај 2020 година, во однос на април 2020 година, изнесува 105.3, додека во периодот јануари - мај 2020 година, во однос на периодот јануари - мај 2019 година, изнесува 95.1.

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во мај 2020 година, во однос на мај 2019 година, изнесува 56.8.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во мај 2020 година, во однос на мај 2019 година, бележи опаѓање кај Интермедијарни производи, освен енергија за 26.5 %, Капитални производи за 57.9 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 39.8 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 20.4 %.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во мај 2020 година, во однос на април 2020 година, изнесува 153.6, додека во периодот јануари - мај 2020 година, во однос на периодот јануари - мај 2019 година, изнесува 76.0.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика