Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на прометот во индустријата, јули 2013 година

понеделник, 16 септември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во јули 2013
година, во однос на јули 2012 година, изнесува 106.7.


Прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во јули 2013, во однос на јули 2012 година, бележи
опаѓање од 8.8%, а прометот остварен на странски пазари бележи пораст од 15.6%.


Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење на камен во јули 2013 година,
во однос на јули 2012 година, бележи пораст од 4.7%, а во секторот Преработувачка индустрија порастот
изнесува 6.8%.


Според главните индустриски групи, прометот во јули 2013 година, во однос на јули 2012 година, бележи
пораст кај Енергија за 315.1% и Капитални производи за 119.7%, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни
производи, освен енергија за 0.1%, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 15.8% и Tрајни производи
за широка потрошувачка за 15.8%.


Индексот на прометот во индустријата во јули 2013 година, во однос на јуни 2013 година, изнесува 104.5, додека
во периодот јануари-јули 2013 година, во однос на периодот јануари-јули 2012 година, изнесува 106.9.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 749

е-пошта:  goran.stojkovic@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика