Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, ноември 2019 година

понеделник, 30 декември 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во ноември 2019 година, во однос на ноември 2018 година, изнесува 97.9.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во ноември 2019 година, во однос на ноември 2018 година, бележи опаѓање од 11.9 %, во секторот  Преработувачка индустрија пораст од 0.7 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација бележи опаѓање од 9.6 %.

Според главните индустриски групи, производството во ноември 2019 година, во однос на ноември  2018 година, бележи пораст кај Капитални производи за 6.6 %, додека опаѓање бележи кај Енергија за 10.7 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 1.8 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 3.4 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 4.2 %.

Индексот на индустриското производство во периодот јануари - ноември 2019 година, во однос на периодот јануари - ноември 2018 година, изнесува 104.7.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика