Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Пазар на труд

Годишниот просек на издатоците на работодавецот по вработен во Република Македонија, за 2008 година изнесува 318 273 денари

среда, 03 февруари 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, годишниот просек на издатоците на работодавецот по вработен во Република Македонија, во 2008 година изнесува 318 273 денари.

Месечниот просек на издатоците на работодавецот по вработен во Република Македонија, во 2008 година изнесува 26 523 денари. Најголем месечен просек на издатоците на работодавецот по вработен во Република Македонија има во секторот Финансиско посредување и изнесува 57 065 денари.

Во 2008 година, годишниот просек на издатоците на работодавецот по фактички одработен час, во Република Македонија изнесува 173 денари. Вкупниот годишен просек на фактички одработени часови по вработен, во Република Македонија изнесува 1845 часови.
  Преземи го соопштението во целост

  

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3109 513 

е-пошта: olivera.ilievska@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика